Yavru Köpeğinizi Alırken

Sağlıklı Bir Köpek Seçimi

İlk Gün

Tanıştırma

Veteriner Hekime İlk Gidiş

Mama Alırken Dikkat

Köpeğinizi Büyütürken

Diş Sağlığı

Uyuma, Egzersiz, Oyun

Pratik Bilgiler

Aşılama Ve Önemi

Çalışan Köpek Sahibi İçin

Gebelik ve Doğum

Köpeğinizin Güvenliği

Köpekle Yolculuk

Davranış Eğitimi

Köpek İsimleri

Köpek Irkları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAVRU VE ERİŞKİN KÖPEKLERDE AŞILAMA VE ÖNEMİ

      Aşıları tamamlanmamış yavru köpekler her türlü viral, bakteriel ve paraziter hastalığa açıktırlar. Yavrunun sağlığı açısından 6-8 haftalık olduğu zaman ektoparazitler (dış parazitler), endoparazitler (iç parazitler)den arındırılmalıdır. Bu tedaviden sonra size veteriner hekiminizin hazırlayacağı aşı proğramına uymalısınız. Koruyucu hayvan sağlığında aşılar önemlidir. Bizim önerilerimiz şu anda en fazla test edilmiş ilmi protokoller ve hayvan sağlığını tehdit edici hastalıklarla ilgilidir. Eğer herhangi bir sorunuz varsa lütfen friends veteriner poliklinliği ile kontak kurunuz.
DİSTEMPER( KÖPEK GENÇLİK HASTALIĞI) : Köpeğin solunum, sindirim , deri, göz ve sinir sistemine bulaşan son derece bulaşıcı ve çoğu kez ölümcül bir viral enfeksiyondur. Distemper aşılanmamış yaşlı köpeklere de bulaşacağı gibi yavru köpeklere de bulaşır. Aşı onun yegane koruma yöntemidir.
PARVOVİRÜS (KANLI İSHAL ) : Belirtileri arasında ishal (ileri dönemlerde kanlı ishal ) yüksek ateş ve kusma olan ölümcül bir viral hastalıktır. Parvovirüs hiç belirti göstermeden yavru köpeklerde ani ölümlere neden olabilir. Aşı tek korunma yöntemidir.
ADENOVİRUS ( BULAŞICI HEPATİT ): Yüksek ateş ,susuzluk,iştahsızlık,karın ağrıları,karaciğer hasarı ve kanamaya yol açan viral bir hastalıktır. Aşı tek korunma yöntemidir.
LEPTOSİPİROZİS (SPİROKET HASTALIĞI ): Hasta hayvanların burun akıntıları, idrar ve ya salyaların teması ile yayılan diğer köpeklere bulaştığı gibi insanlara da bulaşabilen son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Korunma aşı ile yapılmaktadır.
PARAİNFLUENZA ( AKUT ÜST SOLUNUM YOLU EFEKSİYONU) Bu virus üst solunum yollarında enfeksiyona neden olur..BORDETELLA BRONCHİ SEPTİKA : Üst solunum yolları enfeksiyonona neden olur.. Bu hastalık çok bulaşıcıdır.Aşı tek korunma yöntemidir.
KORONAVİRUS: Sindirim sistemine bağlı son derece bulaşıcı viral bir hastalıktır. Belirtileri arasında ishal,kusma,yüksek ateş ve dehidrasyon vardır. Korunma aşı ile yapılmaktadır.
KUDUZ: Bütün memelilere bulaşabilen ölümcül bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Kuduz kamu sağlığı açısından önemli bir tehdit olduğundan hayvanınızın bu hastalığa karşı aşılanmış olması kanuni bir zorunluluktur.
        Yeni doğmuş köpek yavruları, annelerinin sütlerinden hastalıklara karşı savaş veren antikorlar sağlarlar. Ancak bu antikorlar normal olarak 6-12 hafta dayanırlar. Ancak bundan sonra aşılar anne sütünün yerini almaktadır ve yavru köpeğinizin vücuduna az miktarda yapısı değiştirilmiş hastalık unsurları vererek onun hastalanmadan kendi antikorlarını yaratmasına uyarılır.
      Aşılanmamış köpeğinizi aşı programı tamamlanıncaya kadar lütfen dışarıya çıkarmayınız. Çıkarmak zorunda kalırsanız kucağınızda çıkarınız. Aşıları yapılmadan ve tamamlanmadan aşılıda olsa başka köpeklerle kesinlikle temas ettirmeyiniz. Başka hayvanların dolaştığı yerlerde dolaştırmayınız.
Veteriner Hekim kontrolü , lüzumlu koruyucu aşılama ve paraziter tedavilerini yaptırmanız hayvanlardan insanlara geçebilecek Zoonoz hastalıkların önlenmesi açısından önemlidir.
                         
UNUTMAYINIZ Kİ KÖPEĞİNİZİN SAĞLIĞI KENDİ SAĞLIĞINIZ DEMEKTİR.
                                       Kliniğimizde yavru köpekler için uygulanan aşı programı şöyledir.

6. haftada veya daha erken iç ve dış parazitlere karşı ilaçlama
8.hafta da DHPPİ+L ve CORONA ilk aşısı
21 gün sonra
DHPPİ+L ve CORONA aşılarının tekrarı

9.haftada Bordetalla ilk aşısı
21 gün sonra
Bordetella aşısının tekrarı

3. aynından sonra RABISIN(KUDUZ)

D:Distemper
H:Hepatit
P:Parvo
Pİ :Parainfluenza
L:Leptospirozis

      Bu aşı programına uyulması vücudun yeterince bağışıklık kazanması için önemlidir. Yavru köpeğin sonra düzenli olarak her iki ayda bir iç(tenya ve kurt) ve dış parazitlere (pire ve keneye ) karşı ilaçlamalar yapılması gerekmektedir.
Yavru köpeğinize bir yıl sonra bu aşılar( DHPPİ+L / CORONA / BORDETELLA / KUDUZ ) sadece bir defa yapılması gereklidir ve yeterlidir. Bu aşılar tüm yaşantısı süresince yılda bir kez yaptırılmalıdır. Düzenli olarak antiparaziter tedavileri yaptırmayı unutmayınız.

Copyright 2007, Hanvet Clinic. Tüm Hakları Saklıdır. Bem Computer